Warrior Games results show all competitors are winners

From DoD Office Of Wounded Warrior Care and Transition Policy

Team Navy/Coast Guard

After six days of intense competition, the 2012 Warrior Games have come to an end! The Marines Corps team took home the Chairman’s Cup for the third year in a row, and Marine Jonathan Disbro claimed his second consecutive Ultimate Champion award. Below are the final results of the rest of the weeks’ events.

The event, sponsored by the U.S. Olympic Committee, introduces Paralympics and adaptive sports such as archery, basketball, biathlon, cycling, rowing, sitting volleyball, strength and conditioning, swimming and track and field to wounded, ill and injured (WII) service members.

Military Sports Camps and other adaptive sports and therapeutic programs are being used across Navy Medicine and the DOD not only for rehabilitation and recovery purposes but also as precursors and training opportunities for the Warrior Games.

The Warrior Games began in 2010 and has become a yearly competition for WII service members. Teams from the Navy, Marines, Coast Guard, Air Force, Army and other veterans from all across the country compete in various Paralympics sporting events for medals and in hopes of winning the Chairman’s Cup.

Archery

Archery Compound Open Individual

Gold: Justin Jones, Marines

Silver: Fred Prince, Army

Bronze: Mark O’Brien, Marines

 

Archery Compound—Team

Gold: Marines (Matt Benack, Justin Jones, Jason Terry)

Silver: Army (Ben Tresscott, Justin Steele, Jessie White)

Bronze: SOCOM (Victor Sassoon, Dwight Hayes, Brad Smith)

 

The archery competition included team and individual events using compound and recurve bows. Due to the loss of his right arm, Marine Mark O'Brien (pictured) uses his mouth to release the arrows from his compound bow.

Archery Recurve Open Individual

Gold: Daniel Govier, Marines

Silver: Kinga Kiss-Johnson, Army

Bronze: Than Naing, Marines

 

Archery Recurve—Team

Gold: Marines (Daniel Govier, Than Naing, Luke Prentiss)

Silver: Army (Curtis Winston, Kinga Kiss-Johnson, Al Louangketh)

Bronze: Navy/Coast Guard (Judy Boyce, Josh Rosenberg, Mike Dayton)

 Cycling

Team Navy/Coast Guard's Jim Castaneda crosses the finish line after cycling nearly the whole race with a flat tire.

Men’s Bicycle Open

Gold: Nathan Lynch, Marines

Silver: Cogen Nelson, Marines

Bronze: Brian McPherson, Marines

 

Men’s Bicycle Physical Disability

Gold: Christopher Self, SOCOM

Silver: Jonathan Disbro, Marines

Bronze: John Masters, Army

 

Men’s Handcycle

Gold: William Longwell, Army

Silver: Justin Gaertner, Marines

Bronze: Anthony Robinson, Army

 

Men’s Recumbent

Gold: Levi Marshall, Marines

Silver: Scott Bullis, Air Force

Bronze: Mike Sanders, Air Force

 

Women’s Bicycle/Recumbent/Handcycle

Gold: Tanya Anderson, Army

Silver: Margaux Vair, Army

Bronze: Lacey Hamilton, Army

 Shooting

Marine Corps team member Lance Weir shoots his rifle during the 2012 Warrior Games shooting competition. Categories included air pistol and air rifle, in standing, sitting and prone positions.

Air Pistol Open

Gold: Justin Jones, Marines

Silver: Fred Prince, Army

Bronze: Benjamin Trescott, Army

 

Air Piston SH1

Gold: Dionisios Nicholas, Marines

Silver: Guillermo Tejada, Marines

Bronze: Justin Miller, Army

 

Air Rifle Prone Open

Gold: Justin Jones, Marines

Silver: Evan Davis, Marines

Bronze: Cogen Nelson, Marines

 

Air Rifle Prone SH1

Gold: Dionisios Nicholas, Marines

Silver: Jonathan Disbro, Marines

Bronze: Nicholas Green, Marines

 

Air Rifle Prone SH2

Gold: Kirk Salmon, Marines

Silver: Angel Gomez, Marines

Bronze: Lance Weir, Marines

 

Air Rifle Standing Open

Gold: Matthew Benack, Marines

Silver: Curtis Terry, Marines

Bronze: Luke Prentiss, Marines

 

Air Rifle Standing SH1

Gold: Joey Smith, Marines

Silver: Daniel Govier, Marines

Bronze: Andrew Wilson, Navy/Coast Guard

 

Air Rifle Standing SH2

Gold: Lance Weir, Marines

Silver: Kirk Salmon, Marines

Bronze: Angel Gomez, Marines

Sitting Volleyball

COLORADO SPRINGS, Colo. (May 2, 2012 ) - Two-time Warrior Games athlete CWO3 Shawn Dunn Carlsbad, Calif., spikes the ball. The All-Marine Sitting Volleyball Team defeats the British Armed Forces Team two games to zero. Photo by Patrick Onofre

Gold: Army

Silver: Marines

Bronze: Air Force

 Wheelchair Basketball

Three-time Warrior Games athlete veteran Cpl. Travis Green shoots the ball during the wheelchair basketball match versus the Army. (Photo by Patrick Onofre)

Gold: Army

Silver: Marines

Bronze: Air Force

 Swimming

Marine veteran Sgt. Robert Norman of Shawnee, Okla., has a great start in the 50 meter backstroke event at the 2012 Warrior Games aboard the Air Force Academy in Colorado Springs, Colo., May 5. The Marines defended their title for a third straight year, winning 89 total medals at the competition. (Photo by Pat Cubel)

Men’s 50 Meter Freestyle, Single Leg Amputee Multi-Class

Exhibition Gold: Simon Maxwell, British Armed Forces

Gold: Red Ramos, Navy/Coast Guard

Silver: Ryan McGuire, Air Force

Bronze: Jonathan Disbro, Marines

 

Men’s 50 Meter Freestyle, Double Leg Amputee Multi-Class

Exhibition Gold: David Henson, British Armed Forces

Gold: John Kremer, Navy/Coast Guard

Silver: Christopher Montgomery, Marines

Bronze: Chuck Sketch, Marines

 

Men’s 50 Meter Freestyle, Above Elbow Amputee Multi-Class

Gold: Robert Norman, Marines

Silver: Cory Carter, Air Force

Bronze: Michael Kacer, Army

 

Men’s 50 Meter Freestyle, Spinal Cord Injury Multi-Class

Gold: Danney Dudeck, Army

Silver: Jeremiah Arbogast, Marines

Bronze: Anthony Radetic, SOCOM

 

Men’s 50 Meter Freestyle, Open Multi-Class

Gold: Brad Snyder, Navy/Coast Guard

Silver: Rhoden Galloway, Army

Bronze: John Edmonston, Navy/Coast Guard

 

Women’s 50 Meter Freestyle, Single Leg Amputee Multi-Class

Gold: Linda Simpson, Navy/Coast Guard

Silver: Chanda Gaeth, Army

Bronze: Jasmine Perry, Army

 

Women’s 50 Meter Freestyle, Open Multi-Class

Gold: Stephanie Mason, Army

Silver: Nicole Adams, Marines

Bronze: Elizabeth Wasil, Army

 

Men’s 100 Meter Freestyle, Single Leg Amputee Multi-Class

Exhibition Gold: Simon Maxwell, British Armed Forces

Gold: Red Ramos, Navy/Coast Guard

Silver: Ryan McGuire, Air Force

Bronze: Max Rohn, Navy/Coast Guard

 

Men’s 100 Meter Freestyle, Double Leg Ampute Multi-Class

Exhibition Gold: David Henson, British Armed Forces

Gold: Christopher Montgomery, Marines

Silver: John Kremer, Navy/Coast Guard

Bronze: Chuck Sketch, Marines

 

Men’s 100 Meter Freestyle, Above Elbow Amputee Multi-Class

Gold: Robert Norman, Marines

Silver: Manuel Jimenez, Marines

Bronze: Levi Marshall, Marines

 

Men’s 100 Meter Freestyle, Spinal Cord Injury Multi-Class

Gold: Danney Dudeck, Army

Silver: Jeremiah Arbogast, Marines

Bronze: Joey Smith, Marines

 

Men’s 100 Meter Freestyle, Open Multi-Class

Gold: Brad Snyder, Navy/Coast Guard

Silver: Rhoden Galloway, Army

Bronze: Landon Ranker, Army

 

Women’s 100 Meter Freestyle, Single Leg Amputee Multi-Class

Gold: Linda Simpson, Navy/Coast Guard

Silver: Chanda Gaeth, Army

Bronze: Jasmine Perry, Army

 

Women’s 100 Meter Freestyle, Open Multi-Class

Gold: Stephanie Mason, Army

Silver: Elizabeth Wasil, Army

Bronze: Nicole Adams, Marines

 

Men’s 50 Meter Backstroke, Single Leg Amputee Multi-Class

Gold: Ryan McGuire, Air Force

Silver: Red Ramos, Navy/Coast Guard

Bronze: Ryan McIntosh, Army

 

Men’s 50 Meter Backstroke, Double Leg Amputee Multi-Class

Gold: John Kremer, Navy/Coast Guard

Silver: Travis Greene, Marines

Bronze: Ron Sullivan, Marines

 

Men’s 50 Meter Backstroke, Above Elbow Amputee Multi-Class

Gold: Manuel Jimenez, Marines

Silver: Levi Marshall, Marines

Bronze: Michael Kacer, Army

 

Men’s 50 Meter Backstroke, Spinal Cord Injury Multi-Class

Gold: Danney Dudeck, Army

Silver: Tim Patterson, Army

Bronze: Jeremiah Arbogast, Marines

 

Men’s 50 Meter Backstroke, Open Multi-Class

Gold: Brad Snyder, Navy/Coast Guard

Silver: Rhoden Galloway, Army

Bronze: Landon Ranker, Army

 

Women’s 50 Meter Backstroke, Single Leg Amputee Multi-Class

Gold: Linda Simpson, Navy/Coast Guard

Silver: Chanda Gaeth, Army

Bronze: Jasmine Perry, Army

 

Women’s 50 Meter Backstroke, Open Multi-Class

Gold: Elizabeth Wasil, Army

Silver: Stephanie Mason, Army

Bronze: Nicole Adams, Marines

 

Mixed 200 Meter Freestyle Combined Relay Multi-Class

Gold: Navy/Coast Guard (Brad Snyder, Chris Suter, Chris Marsh, John Edmonston)

Silver: Army (Danney Dudeck, Landon Ranker, Kenny Griffith, Rhoden Galloway)

Bronze: Marines (Jonathan Disbro, Nathan Lynch, Robert Norman, Shawn Dunn)

 

Track and Field

U.S. Navy Team member running at the Warrior Games track events

 

Women’s 100 Meter Dash, Open

Gold: Margaux Vair, Army

Silver: Nicole Adams, Marines

Bronze: Krisse Creager-Lumpkins, Army

 

Women’s 200 Meter Dash, Open

Gold: Margaux Vair, Army

Silver: Nicole Adams, Marines

Exhibition Bronze: Mickaela Richards, British Armed Forces

Bronze: Lacey Hamilton, Army

 

Women’s 1500 Meter Run, Open

Gold: Nicole Adams, Marines

Silver: Margaux Vair, Army

Bronze: Tanya Anderson, Army

 

Women’s Shot Put, Wheelchair

Gold: Kinga Kiss-Johnson, Army

Silver: Linda Simpson, Navy/Coast Guard

Bronze: Chanda Gaeth, Army

 

Women’s Shot Put Open Combined

Gold: Monica Southall, Army

Silver: Jennifer Stone, Air Force

Bronze: Ashley Chavez, Marines

 

Men’s 100 Meter Dash, Open

Gold: Joseph Ellis, Marines

Silver: John Edmonston, Navy/Coast Guard

Bronze: Antone Williams, Army

 

Men’s 200 Meter Dash, Open

Gold: Joseph Ellis, Marines

Silver: Sean Venezia, Marines

Bronze: Brian McPherson, Marines

 

Men’s 1500 Meter Run, Open

Gold: Joseph Ellis, Marines

Silver: Brian McPherson, Marines

Bronze: Mike Sanders, Air Force

 

Men’s 100 Meter Dash, Lower Body

Gold: Kionte Storey, Marines

Silver: Ryan McIntosh, Army

Bronze: Jonathan Disbro, Marines

 

Men’s 200 Meter Dash, Lower Body

Gold: Kionte Storey, Marines

Silver: Brynden Keller, Army

Bronze: Red Ramos, Navy/Coast Guard

 

Men’s 1500 Meter Run, Lower Body

Exhibition Gold: Simon Maxwell, British Armed Forces

Gold: Ryan McGuire, Air Force

Silver: Bruce Gannaway, Army

Bronze: Jacob Stearns, Marines

 

Men’s 100 Meter Dash, Upper Body

Gold: Robbie Gaupp, Army

Silver: Kirk Salmon, Marines

Bronze: Michael Kacer, Army

 

Men’s 200 Meter Dash, Upper Body

Gold: Robbie Gaup, Army

Silver: Kirk Salmon, Marines

Bronze: Michael Kacer, Army

 

Men’s 1500 Meter Run, Upper Body

Gold: Kirk Salmon, Marines

Silver: Manuel Jimenez, Marines

Bronze: Michael Kacer, Army

 

Men’s Shot Put, Wheelchair

Gold: Juan Soto, Army

Silver: Jeff Odom, Air Force

Bronze: Sancho Johnson, Navy/Coast Guard

 

Men’s Discus Throw, Wheelchair

Gold: Jeff Odom, Air Force

Silver: Charles Allen, Army

Bronze: Sancho Johnson, Navy/Coast Guard

 

Men’s Shot Put, Open Combined

Gold: Kevin Murphy, Air Force

Silver: James Pruitt, SOCOM

Bronze: Nathan Edwards, Marines

 

Men’s Discuss Throw, Open Combined

Gold: Kyle Perez, Marines

Silver: Nathan Edwards, Marines

Bronze: James Pruitt, SOCOM

 

Navy/Coast Guard team member Brad Snyder, who is visually impaired, won multiple gold medals in track with his brother acting as his running guide.

 

 

Men’s 100 Meter Dash, Visually Impaired

Gold: Brad Snyder, Navy/Coast Guard

Silver: Ivan Castro, SOCOM

Bronze: Daniel Peters, Navy/Coast Guard

 

Men’s 200 Meter Dash, Visually Impaired

Gold: Brad Snyder, Navy/Coast Guard

Silver: Ivan Castro, SOCOM

 

Men’s 1500 Meter Run, Visually Impaired

Gold: Brad Snyder, Navy/Coast Guard

Silver: Ivan Castro, SOCOM

Bronze: Daniel Peters, Navy/Coast Guard

 

Men’s Shot Put, Other Standing

Gold: Travis Wilson, SOCOM

Silver: Max Rohn, Navy/Coast Guard

Bronze: Christopher Aguilera, Air Force

 

Men’s Discus Throw, Other Standing

Gold: Travis Wilson, SOCOM

Silver: Max Rohn, Navy/Coast Guard

Bronze: Christopher Aguilera, Air Force

 

Men’s Shot Put, Other Seated

Gold: Anthony Pone, Army

Silver: Travis Greene, Marines

Bronze: Delvin Maston, Army

 

Men’s Discus Throw, Other Seated

Gold: Ronald Sullivan, Marines

Silver: Travis Greene, MARines

Bronze: Damian Orslene, Air Force

 

Mixed 100 Meter Dash, Wheelchair

Gold: Anthony McDaniel, Marines

Silver: Justin Gaertner, Marines

Bronze: Carlos Garcia, Marines

 

Mixed 200 Meter Dash, Wheelchair

Gold: Anthony McDaniel, Marines

Silver: Justin Gaertner, Marines

Bronze: Carlos Garcia, Marines

Wheelchair race competitors completed both sprint and longer-distace races during the track events.

Mixed 1500 Meter Run, Wheelchair

Gold: Anthony McDaniel, Marines

Silver: Justin Gaertner, Marines

Bronze: Carlos Garcia, Marines

 

Mixed 4×100 Relay, Open

Gold: Marines

Silver: Army

Bronze: Navy/Coast Guard

 

Cpl. Justin Jones, Sgt. Joey Smith and Lance Cpl. Lance Weir receive the Chairman’s Cup from Admiral Winnefeld, the vice chairman of the Joint Chiefs of Staff, at the closing ceremony of the 2012 Warrior Games aboard the Air Force Academy in Colorado Springs, Colo., May 5. (Photo by Pat Cubel)